Kiekybinis (ne)skatinimas

Kiekybinis skatinimas (angl. quantitative easing) – pinigų politikos priemonė, kurios tikslas paskatinti skolinimą ir vartojimą ir taip išjudinti ekonomiką iš sąstingio. Akivaizdu, jeigu yra kiekybinis skatinimas, tai kažkada bus ir kiekybinis neskatinimas. Kitaip tariant, centrinis bankas nebepirks vyriausybės obligacijų ir privačių institucijų vertybinių popierių ir ilgainiui pradės juos pardavinėti.

Pirmieji kiekybinio skatinimo politiką pradėjo vykdyti japonai 2001 metais. Priemonė nauja, todėl nenuostabu, kad vertinama prieštaringai. Tačiau keisčiausia yra tai, jog finansų rinkos atrodo visiškai nesusirūpinę, kad kiekybinis skatinimas, trukęs vos ne dešimtmetį, artėja link pabaigos. Bent jau apie tai užsimena JAV ir Europos centriniai bankai. Bazinės palūkanų normos didės, kiekybinis skatinimas menks. Nepaisant to, pasaulio akcijų indeksai fiksuoja rekordines aukštumas, investuotojų godumas kone maksimalus, na ir šiaip niekas nieko nebijo. O dėl ko bijoti?, klausia centrinių bankų atstovai. Galbūt dėl to, jog tai dar neišbandyta ir nesvarbu kaip stropiai mus bando įtikinti, kad niekas to net nepajus.

Panagrinėkim JAV centrinio banko situaciją, nes jie arčiausiai to. Jei jau viskas taip gerai, tai kodėl vertybinių popierių balansą pradedama mažinti varganais 10 mlrd. USD per mėnesį? Juk norint grįžti prie senos “normos”, balansą reikia sumažinti apie 3 trln. USD per keletą metų. Gal dėlto, kad to dar niekada nebuvo ir centrinio banko atstovai truputėlį nerimauja? Panašiai būtų, jeigu lėktuvo pilotas išjungęs variklius skrydžio metu pasakytų, kad jis moka gerai sklandyti, todėl visi saugūs. Galbūt, bet vis tiek neramu.

Kitas klausimas yra kas pirks parduodamus vertybinius popierius? Pirmi kandidatai yra JAV komerciniai bankai, kadangi didžioji dalis kiekybinio skatinimo vyko būtent per juos ir dabar jų rezerve yra apie 2 trln. USD. Be to komerciniai bankai dar ir įpareigoti supirkti vertybinius poperius. Iš pradžių viskas turėtų vykti sklandžiai, nes procesas tikriausiai vystysis lėtai ir komercinių bankų rezervai nebus išsekę. Be to kitos didžiosios pasaulio ekonomikos vis dar vykdys kiekybinio skatinimo politiką. Bet prisiminkim, JAV centrinis bankas balansą turi sumažinti apie 3 trln. USD, o JAV komercinių bankų rezervai tik apie 2 trln. USD. Turtingų pirkėjų reikės rasti kitur, nes labai tikėtina, kad komerciniai bankai bandys dalies vyriausybės obligacijų atsikratyti. Kodėl? Todėl, kad žiūrint istoriškai JAV komerciniai bankai tiek daug JAV vyriausybės obligacijų nėra turėję. Nebent JAV centrinio banko atstovai pabandytų sugudrauti ir paskelbtų, kad 1% siekianti metinė infliacija yra nauja norma, o už vyriausybės obligacijas siūlytų pvz. 3% grąžą.

Yra ir kita galimybė – užsienio investuotojai. Tačiau tai mažai tikėtina, nes bent jau keletą pastarųjų metų, užsienio investuotojai ne tik kad nerodo didesnio susidomėjimo, bet dar ir išsiparduoda dalį turimų JAV vyriausybės obligacijų.

Iki šiol obligacijų rinka turėjo nuolatinį pirkėją, kuris suteikė pinigų ir pasitikėjimo, o tai persikėlė ir į kitas finansų rinkas. Tačiau labai greitai situacija pasikeis ir vietoj nuolatinio pirkėjo turėsim nuolatinį pardavėją. Kol kitos šalys vykdo kiekybinio skatinimo politiką, tol tai galbūt nebus didelė problema. Tačiau ilgainiui situacija keisis ir tuomet centriniai bankai susidurs su rimta dilema: susitaikyti, kad prie senosios “normos” grįžti nepavyks ir kuriam laikui įšaldyti balansą arba toliau mažinti balansą ir sukelti velniai žino kokių pasėkmių. Juk iki šiol to niekas nebandė.

Bitcoin $5000 iki metų pabaigos

Tokia mano prognozė. Ir čia dar ganėtinai konservatyvu. Galite nesunkiai rasti $10K ar $20K iki metų pabaigos ir net $500K po trejų metų pasak John McAfee. Rimti skaičiai.

Bet būkime objektyvūs, ne visi tokie optimistiški. Štai milijardierius Howard Marks Bitcoin bei kitas virtualias valiutas pavadino finansine piramide, nieko nepagrįsta, vertės neturinčia ponzi schema. Visas jo įžvalgas galite paskaityti čia.

Kuri stovykla bus teisi, pamatysime ganėtinai greitai. O kolkas Bitcoin sėkmingai išgyveno vieną svarbesnių įvykių šiais metais – padalinimą (Bitcoin fork). Rezultatas toks, kad dabar turim įprastą Bitcoin (BTC) ir naują Bitcoin Cash (BCH). Už kiekvieną turėtą Bitcoin iki padalinimo gaunamas naujas Bitcoin Cash. Tiesa, ne visi dar pripažįsta naująją valiutą, o ir kaina kolkas nėra stabili. Kai kurie užtikrino, kad kai tik galės iškart parduos Bitcoin Cash, o kiti pasiliks ir žiūrės, kas iš to gausis. Aš nuspręndžiau pasilikti.

Niekad negali žinoti, kuria kryptimi viskas pasisuks. Žinau tik vieną dalyką – Bitcoin yra skaitmeninis auksas. Kai tik ateis nauja recesija ar finansinis/politinis nestabilumas, Bitcoin vertė didės. Mums dažnai primena, kad apie 10% portfelio turėtų sudaryt auksas, bet aš renkuosi 5% Bitcoin ir dar 5% kitų virtualių valiutų.

Bendrai vertinant situacija ganėtinai stabili. Bitcoin kaina šovė virš $3000 ir juda link mano prognozuojamų $5000 už BTC.

Bitcoin kaina 3000

Galaxy S8+ apžvalga po mėnesio naudijomo

Šiek tiek daugiau nei prieš mėnesį įsigijau Samsung Galaxy S8+ (Plus) Orchid Grey (orchidėjos pilkumo) 64 GB ir esu labai patenkintas pirkiniu. Mano subjektyvia nuomone, tai geriausias Android telefonas rinkoje. Antroje vietoje būtų Google Pixel XL. Vertinant pagal objektyvius parametrus, Galaxy S8+ taip pat vienas geriausių rinkoje. Į detales labai nesileisiu, plačiau galit paskaityt patys oficialiame Samsung Galaxy S8 puslapyje.

Galbūt mėnesis ir nėra labai ilgas laiko tarpas, bet manau užtektinai, kad galėčiau pasidalint savo pirmais įspūdžiais. Keletas esminių pastebėjimų:

Ekranas. 6.2″ colių aptakus, užapvalintais kampais „Infinity“ (kaip bepavadinsi, vis vien nesugadinsi) ekranas yra KITAS LYGIS. Kuomet pamačiau šį telefoną per pristatymą, pagalvojau WOW, koks ekranas. Tačiau kuomet pats laikai šį telefoną rankose, įspudis 2xWOW. Prieš užsisakant, nei kiek nesudvejojau kurį modelį rinktis, nors Galaxy S8+ kainuoja 100 Eur daugiau už Galaxy S8. Ir nėra Galaxy S8+ toks jau didelis, kaip galėtumėt pagalvot. Plotis toks pats kaip Galaxy S6 ar S7, tik šiek tiek aukštenis. Už tai kiek dabar visko telpa ekrane, nepalyginsi su ankstesniais modeliais. Na, nebent su Galaxy Note, bet jie sproginėja, tad nesiskaito 😀 O ir šiaip visi žino, jog Samsung gamina geriausius AMOLED ekranus pasaulyje. Net Apple perka ekranus iš Samsung (tik be pykčio Apple fanboys). Puikus kontrastas, ryškumas, matymo kampas. Kaip ir sakiau – KITAS LYGIS.

Baterija. Pripažinsiu, dėl baterijos šiek tiek nerimavau. Visgi, didelis, aukštos kokybės ekranas yra šis tas. Beto, mano patirtis su Galaxy S6 buvo ne kokia. Nors ir nenaudodavau savo telefono itin intensyviai, Galaxy S6 antroj dienos pusėj jau priversdavo gerai pagalvot ką daryt, o ko ne, jei tikiesi likt ryšio zonoj iki vakaro. Laimei, Samsung įdėjo 3500 mAh talpos bateriją, kuri vėl viską pakėlė į KITĄ LYGĮ. Pastoviai įjungtas interneto ryšys, šiek tiek Google Maps, šiek tiek Spotify, ryškiai per daug Facebook ir Youtube bei keletas vid. trukmės skambučių visiškai negąsdina. Nebuvo nei vienos dienos, kuomet reikėjo per pietus ieškot kur įkraut telefoną. Vakare dažniausiai įkraut jau reikia, bet nėra taip, kad būtų visiška būtinybė. 20% dar visada turiu. O jei diena buvo ramesnė ir rytoj daug darbų nenusimato, tai vienu krovimu 2 dienos easy. Beje, dėl įkrovimo, 20% per 15 min. yra tikrai neblogai. Kas dar įdomiau, jog Samsung tvirtina, kad naujų baterijų efektyvumas bėgant laikau sumažės tik 5%, kai tuo tarpu senesniuose modeliuose baterijos prarasdavo iki 30% efektyvumo po metų. Pažiūrėsim, kaip bus realybeje, bet kolkas galiu pasakyt tik tiek – KITAS LYGIS.

Ausinės. Vis dar įprastos, ne belaidės, tačiau viską atperka kokybė. Kartu su telefonu gaunat apie 100 Eur vertės AKG by Harman ausinės. Samsung teigia, jog jie bendradarbiavo su AKG kurdami šias ausines, bet kadangi Samsung prieš metus nusipirko Harman, kuriai priklauso AKG, tai toks ten ir bendradarbiavimas. Bet ne apie tai čia. Ausinės ne tik daug patogesnės už prieš tai buvusias Samsung ausinės, bet ir garso kokybė daug įspūdingesnė. Techninių dalykų aš neišmanau, galiu tik pasakyt, kad Spotify skamba nerealiai gerai. Beje, tai pirmas kartas gyvenime, kuomet negaliu padidint garso iki max, nes rimtai, jau šiek tiek per daug tos kokybės 😀 Dar turiu paminėti ir tai, jog šios ausinės daug geriau apsaugo ausį nuo išorinio triukšmo. Kokybiškai pagamintos, patogios ir puikiai skamba arba vėlgi – KITAS LYGIS*.
* lyginant su ausinėmis esančiomis komplekte, o ne su jūsų pačių nusipirktom super brangiom ausinėm, be pykčio audiofilai 😀

Samsung DEX. Būtinai reikia paminėt DEX įrenginį, nors jį reikia pirkt atskirai ir kainuoja jis 150 Eur. Tai tikrai yra KITAS LYGIS. Galima Galaxy S8 telefonu naudotis kaip kompiuteriu. DEX apjungia telefoną, monitorių, bevielę pelę ir klaviatūrą bei bluetooth garso kolonėles. Beto, DEX veikia kaip bevielis įkroviklis. Galėsit ne tik efektyviau naudotis savo telefonu, bet tuo pačių jį ir įkrausit. Aišku, tai tik pradžia. Yra niuansų, tokių kaip programų trūkumas, bet aš neabejoju, jog tai ateitis. Daugiau apie Samsung DEX + Youtube video.

Kamera. Negaliu pasakyti nei WOW nei KITAS LYGIS. Optika tokia pati (12MP, 4K), BET nuotraukų ir video kokybė geresnė. Ypač esant prastam apšvietimui ar vakare. Visi laurai šį kartą atitenka programinei įrangai. Tik nesupraskit klaidingai. Tai, jog negaliu pasakyti KITAS LYGIS, visiškai nereiškia, jog kamera prasta. Man asmeniškai, tai geriausia kamera rinkoj, o objektyviai vertinant TOP 3. Varžosi su iPhone 7S ir Google Pixel XL. Iš esmės, tai skonio reikalas. Visi šie telefonai turi puikias kameras (sakydamas kameras aš turiu galvoje ne objektyvą, o bendrą potyrį ir rezultatą). Neprašausit nei su vienu telefonu.

Taip pat verta paminėti: atsparus vandeniui ir dulkėms (IP68), USB Type C, Android 7.0, microSD iki 256 GB, Bluetooth 5.0, belaidis įkrovimas, pirštų antspaudų jutiklis bei veido atpažinimo galimybė.

Žinoma, idealių dalykų nebūna. Samsung Galaxy S8 tikrai turi trūkumų ar keistų niuansų, nežinau kaip pavadint. Štai keletas:

Pirštų antspaudų jutiklis. Keistas pozicionavimas. Aukštai, šalia kameros. Vis dar nepataikau ir suodinu kameros abjektyvą ir poto valau, kad nuotraukos nebutų keistos. Būtų buvę tikrai geriau, jei pirštų antspaudų jutiklis būtų žemiau per vidurį, kaip Google Pixel XL. Bendrai dizaino atžvilgiu patalpinti pirštų antspaudų jutiklį šalia kameros yra pateisinamas (atrodo geriau nei per vidurį), bet patogumo atžvilgiu – prastokai. O šiaip jutiklis veikia greitai ir tiksliai. Teks priprast, nieko nepadarysi.

Bixby. Funkcija, kuri turi net atskirą mygtuką. Suprantu, dirbtinis intelektas, išmanūs reikalai, tokia mada, reikia neatsilikt. Tik bėda, kad kolkas nerandu kaip naudingai tai panaudoti. Gal kitose šalyse ar regionuose Bixby veikia geriau, bet Lietuvoj tai ne kažką arba aš nemoku naudotis. Blogiausia, kad neina tam atskiram mygtukui priskirt kitokias funkcijas, kas būtų visai įdomu (tiesa, iš pradžių buvo tokia galimybė, bet Samsung ją panaikino su pirmu atnaujinimu). Ačiū Samsung!

Samsung vartotojo sąsajos “patobulinimai”. Samsung yra pagarsėję savo noru dubliuot Android funkcijas. Yra Photos ir yra Gallery. Yra Google Weather ir yra The Weather Channel. Atsikeli iš ryto, gauni 2 pranešimus apie numatomą orą ir abu skirtingi. Nori išsisaugot paveiksliuką, reikia pasirinkt ar į Photos ar į Gallery. Aš neabejoju, kad viską galima susikonfigūruoti kaip nori, bet kodėl Samsung, kodėl? 😀

Tai tiek šiam kartui. Jei atsiras poreikis – papildysiu sąrašą. Taip pat, jei turit kokių nors klausimų apie telefoną ar prašymų išbandyti konkrečias funkcijas, parašykit komentarą žemiau. Jei tik sugebėsiu, pasistengsiu padėti.

Tesla – programinės įrangos kompanija?

Daugelis žmonių yra girdėję apie Tesla. Nemaža dalis mano, jog tai yra kompanija gaminanti elektra varomus lengvuosius automobilius. Kitaip tariant, tokia pat kaip BMW, Audi ar Toyota, tik skirtumas, jog Tesla gamina elektromobilius. Ir žinoma, tai yra tiesa. Bent jau iš dalies. Tesla esmė – programinė įranga. Tiesiog taip jau susiklostė, jog kompanija gamina lengvuosius automobilius varomus elektra. Bet nei automobiliai, nei elektra nėra Tesla skiriamieji bruožai. Kompanija lygiai taip pat galėtų gaminti sunkvežimius ar vilkikus.

Įkvėptos Tesla sėkmės, viena po kitos dygsta naujos kompanijos, kuriančios programinę įrangą automobiliams, lėktuvams ir laivams. Nesunku suprast, jog ateityje išliks tik tie automobilių gamintojai, kurie persiorientuos į programinės įrangos kūrimą. Ir apskritai, arba tu kursi programinę įrangą arba uždarysi duris. Tai liečia daugelį sektorių. Dėl šios priežasties Intel suskubo nusipirkti Mobileye, kompaniją kuriančią autonominio vairavimo sistemą. BMW, Mercedes, Honda ir kiti automobilių gamintojai labai domisi bendradarbiavimo su Nvidia galimybėmis, ko pasekoje Nvidia akcijų vertė išaugo 200% per paskutinius metus.

Tesla galima sulyginti su Apple. iPhone telefonai surenkami Kinijoje. Visas telefono dalis Apple perka, pvz., ekranus iš Samsung, judesio daviklius iš Bosch, dalį elektroninių komponentų iš Coilcraft ir kitų kompanijų. Iš viso 150 tiekėjų. Bet Apple kuria puikią programinę įrangą ir tai yra esminis konkurencinis pranašumas prieš pigesnius kinietiškus telefonus. Nors jie pastebimai gerėja, vis vien Achilo kulnas lieka programinė įranga. Naudojimasis tokiais pigiais telefonais tampa tikra kančia, o baterija senka akyse. Net jeigu yra ne per seniausia Android versija, vis vien dažniausiai viskas ganėtinai kreivai padaryta. Apie kameras jau net nekalbu. Bet grįžtant prie automobilių ir Tesla. Nesunku įsivaizduoti, kad automobilius bus galima surinkt kitose šalyse lygiai kaip ir iPhone. Tiesa sakant, taip jau ir vyksta. Programinė įranga, o ne odinis salonas ar gražesnis dizainas lems ar automobilis bus perkamas ar ne.

Taigi, kai jūsų kas nors paklaus kas yra Tesla, drąsiai sakykit, jog tai programinę įrangą kurianti kompanija. Elektra ir keturi ratai yra antraeiliai dalykai.

TwitchInvests: investavimas kaip video žaidimas

Papildyta 02/06/2017: TwitchInvests kanalas uždarytas. Žaidėjai per pora dienų sugebėjo išsvaistyt 25 tūkst. USD. Pagal taisykles, pasiekus tokią sumą, žaidimas stabdomas. Išvada galėtų būti tokia: investuoti lengva, bet uždirbti sudėtinga. Gera pamoka jaunimui.

Twitch video žaidimų transliavimo platforma startavo 2011 metais kaip socialinis eksperimentas ir greitai įgavo pagreitį. Po 3 metų, Twitch pasiekė 55 mln. aktyvių vartotojų ribą ir buvo vadinamas video žaidimų Youtube. Tuo metu buvo spekuliacijų, jog Google tuoj nupirks Twitch už 1 mlrd. dolerių, bet tai nepasitvirtino. Kiek vėliau, tais pačiais metais Amazon nupirko Twitch už 970 mln. dolerių. Šiuo metu Twitch turi apie 100 mln. aktyvių vartotojų ir populiarumas vis didėja.

Įprastai Twitch kanaluose vykdomos video žaidimų transliacijos. Žiūrovai gali įtakoti kaip vyksta žaidimas ar netgi finansiškai paremti patinkančių kanalų savininkus.

Po savaitės startuos kiek kitoks kanalas: TwitchInvests. Investavimas bus paverstas žaidimu. Pagrindinė idėja yra šiek tiek išmokti apie investavimą nerizikuojant savo lėšomis. Ar idėja investavimą paversti žaidimu yra gera aš nežinau, bet tai vyks ir apie tai reikia žinoti.

TwitchInvests turės realią Robinhood sąskaitą su 50 tūkst. dolerių. Naudodamiesi kanalo komandomis (!buy, !sell) vartotojai spręs kokios įmonės akcijas pirkti/parduoti (po vieną akciją kas 5 minutes). Tarkim, jei dauguma vartotojų nuspręs pirkti Apple akcijų, kanalo Robinhood app’sas įvykdys realų pirkimo pavedimą akcijų biržoje. Jei TwitchInvests investicinio portfelio vertė nukris žemiau 25 tūkst. dolerių, transliacija bus stabdoma.

Pats aktyviai žaidime tikriausiai nedalyvausiu, bet tikrai stebėsiu, kaip seksis kitiems. Tai unikalus dalykas.

5 didžiausių tech kompanijų pajamų šaltiniai (infografikas)

Apple, Alphabet (Google), Microsoft, Amazon ir Facebook bendra rinkos vertė yra apie $2.9T. Pajamos už 2016 metus – $555B arba apie 50 kartų daugiau nei Lietuvos metinis biudžetas. Nėra abejonių, šios kompanijos įtakingos, keičia rinkas ir žmonių gyvenimus. Bet iš kur tokios pajamos?

Apple galima drąsiai vadinti iPhone kompanija. 63% pajamų gauta iš mobiliųjų telefonų pardavimų. Įspūdinga, bet kartu ir rizikinga. Daug vilčių dedama į Apple watch. Geras ženklas, jog pajamos iš paslaugų vis didėja.

Alphabet yra aiškiai media kompanija. 88% pajamų gauta iš reklamos. Nors 2016 metais Google Pixel XL turėjo nemažą pasisekimą.

Microsoft daugelis vis dar įsivaizduoja kaip tiesiog Windows kompaniją. Tačiau daugiausiai pajamų jiems atneša Office paketas (28%). Antroje vietoje serveriai ir cloud paslaugos (22%), o trečioje vietoje Xbox (11%). Pajamos iš Windows pardavimų tik 9%. Microsoft yra labai geras variantas ilgalaikei investicijai. Įvairūs ir stabilūs pajamų šaltiniai bei 2,3% dividendai.

Amazon transformuoja prekybą taip, kaip prieš 100 metų tai darė prekybos centrai. 72% pajamų gaunama iš elektroninės prekybos. Didžiulė plėtra į Indiją. Galvojama žengti į baldų gamybos bei farmacijos rinkas. Cloud paslaugos vis dar pirmauja, o video turinio vis daugėja.

Facebook yra visiškai rimtas verslas, kad ir kas ką sakytų. Tačiau kaip ir Alphabet, tai yra media kompanija. 97% pajamų gaunama iš reklamos.

Daugiausiai uždirbę hedge fondų valdytojai (2016 metais)

Kai kurie žmonės labai greitai ir lengvai suskaičiuoja kitų žmonių pajamas, bet labai sunkiai tvarkosi su savo finansais.

Aną dieną netyčia nugirdau pokalbį laukdamas eilėje. Nors ką ten netyčia, kuomet rėkia į ausį 😀 Esmė tokia, kad jų nuomone, namą už pusę milijono eurų Lietuvoje gali pirkti tik verslininkas arba banditas. Mąstymo siaurumas tiesiog stebina. Įdomu, į kurią kategoriją patektų apribotos rizikos fondų (angl. hedge funds) valdytojai? Pvz., James Simons su $1,6 mlrd. metinėm pajamom. Arba Ray Dalio su $1,4 mlrd. pajamom. Šiek tiek “kukliau” uždirbę valdytojai pateikti lentelėje žemiau.

Aišku, lietuvių šiame sąraše nėra, bet tai nereiškia, kad jų apskritai nėra. Jie tiesiog uždirba mažiau ir  dėl to (arba sąmoningai) yra mažiau žinomi.

Beje, ankstesniais metais šių fondų valdytojų pajamos buvo didesnės. Šiais metais tikėtina mažės toliau, kadangi vis daugiau investuotojų abejoja tokių alternatyvių fondų veiklos efektyvumu.

(Šaltinis: institutionalinvestorsalpha.com)

50 milijonų vartotojų riba (kaip išlaikyti dėmesį)

Technologijos ir internetas viską paspartino dėka eksponentinės plėtros. Oro linijų bendrovėms prireikė 68 metų pasiekti 50 mln. vartotojų ribą, o Facebook tai pasiekė per 3 metus. Televizijai reikėjo 22 metų, o Youtube – 4 metų. Bankomatams – 18 metų, o Paypal -5 metų.

Supaprastintai vertinant, niekas nepasikeitė. Kompanijos konkuruoja dėl didesnės rinkos dalies. Investuotojai varžosi dėl didesnės grąžos (aš taip pat). Prekės ženklai varžosi dėl dėmesio.

Dėmesys yra esminis dalykas. Būti pastebėtam nėra sunku. Išlaikyti dėmesį yra daug sunkiau. Anksčiau reklamuotis buvo brangu, o kai kada reikėdavo net pažinčių ar sėkmės. Bet jei jau pavykdavo pasiekti varotojus, rezultatai dažniausiai būdavo puikūs. Dabar reklamuotis yra pigu, bet išlaikyt susidomėjimą vis sunkiau.

Verslo ateitis – skaidrumas ir reputacija. Aiškus produktas ar paslauga. Jeigu suklydai – neslėpk. Bandymas viską užglaistyti pasisamdant viešųjų ryšių specialistus nepadės, o kartais net atrodys juokingai. Marketingas svarbu, bet verčiau dėti daugiau pastangų gerinant produkto ar paslaugos kokybę bei aptarnavimą.

5K investavimo eksperimentas

DĖMESIO! Šis eksperimentas vykdomas tik edukaciniais tikslais. Žemiau pateikta informacija nėra ir negali būti traktuojama kaip investicinis patarimas ar apskritai skatinimas investuoti. Jeigu norite investuoti, kreipkitės į šios srities specialistus. Aš nesu profesionalas. Taip pat prašau perskaityti naudojimosi taisykles.

Investicinė suma: 5000 USD
Laikotarpis: 2017 metai
Tikslas: spekuliuojant biržoje pasiekti didesnę metinę gražą nei S&P 500 indeksas

Rezultatai 02/06/2017

S&P 500 grąža: +8.89%
5K eksperimento grąža: +22,72%

Gyventi su robotais (robotų etikos klausimai)

Siūlau pasiklausyti labai įdomaus pokalbio su MIT darbuotoja Kate Darling apie robotų etiką. Tai visiškai nauja sritis, gal dar nėra labai aktuali, bet pradėti diskutuoti verta jau dabar. Juolab, kad Pietų Korėja jau prieš 10 metų pasirašė robotų etikos chartiją. Europos parlamentas šių metų pradžioje taip pat ragino sukurti robotų etikos taisykles. Nėra abejonių, tema aktuali, bet dar mažai nagrinėta.

  • Ar robotai turi turėti savo teises?
  • Ar galima tyčiotis iš robotų?
  • Ar robotai turi sielą? (Japonai atsakytų TAIP!)
  • Jeigu matytum, jog chuliganai gatvėje daužo robotą, ar gelbėtum jį?

Į šiuos ir daug kitų klausimų bus bandoma atsakyti pokalbio metu.